Program OSG 2022

I DZIEŃ

10 października 2022

Oficjalne otwarcie OSG 2022

SESJA PLENARNA: Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań.

Debata: Część I

  • Nowe wyzwania w obliczu wojny na Ukrainie: wymiar militarny, gospodarczy i polityczny
  • Skutki wojny dla polskiej i europejskiej niezależności energetycznej
  • Finanse publiczne wobec realiów: Polski Ład, inflacja, Fundusz Odbudowy
  • Bezpieczeństwo UE i NATO – kluczowa rola Polski
  • Dywersyfikacja gospodarcza jako skutek sankcji na wschodzie
  • Społeczny i kulturowy wymiar wojny
  • Edukacja jako ważny element w procesie transformacji w zmieniającym się świecie
  • Rozwój poprzez innowacje – czy Polska wykorzystuje swój potencjał
  • Neutralność klimatyczna – na jakich warunkachi jakim kosztem?
  • Wspólna polityka rolna 2023-2027 a wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu
  • Skutki pandemii dla polskiej i światowej gospodarki – czy kryzys jest już opanowany?

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

prof. Grażyna Ancyparowicz – członek Narodowej Rady Rozwoju ds. Społecznych przy Prezydencie RP, Doradca Prezesa NBP; Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki; Maciej Golubiewski – Szef Gabinetu Komisarza UE ds. Rolnictwa, Komisja Europejska; Krzysztof Hetman – Poseł do Parlamentu Europejskiego; Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej; Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Olexandr Motsyk – Ambasador, Doradca Ministra Energii Ukrainy, Główny Doradca Prezesa Zarządu NNEGC “Energoatom”; Piotr Patkowski – Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, Ministerstwo Finansów; Jan Szewczak – Członek Zarządu ds. Finansowych, PKN ORLEN S.A.; Olga Semeniuk – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Piotr Uściński – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Moderator:
Michał Adamczyk – Dziennikarz TVP

GALA WRĘCZENIA STATUETEK „BURSZTYN POLSKIEJ GOSPODARKI 2022”
Prowadzący: Ryszard Montusiewicz, Dyrektor TVP 3 Oddział Lublin

Debata: Część II

  • Nowe wyzwania w obliczu wojny na Ukrainie: wymiar militarny, gospodarczy i polityczny
  • Skutki wojny dla polskiej i europejskiej niezależności energetycznej
  • Finanse publiczne wobec realiów: Polski Ład, inflacja, Fundusz Odbudowy
  • Bezpieczeństwo UE i NATO – kluczowa rola Polski
  • Dywersyfikacja gospodarcza jako skutek sankcjina wschodzie
  • Społeczny i kulturowy wymiar wojny
  • Edukacja jako ważny element w procesie transformacji w zmieniającym się świecie
  • Rozwój poprzez innowacje – czy Polska wykorzystuje swój potencjał
  • Neutralność klimatyczna – na jakich warunkach i jakim kosztem?
  • Wspólna polityka rolna 2023-2027 a wytyczne Europejskiego Zielonego Ładu

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Wojciech Dąbrowski – Prezes Zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.; Edyta Demby-Siwek – Prezes, Urząd Patentowy RP; Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; Mariusz Jedynak – Członek Zarządu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych; Krzysztof Falkowski– Prezes Zarządu, Poczta Polska S.A.; Artur Martyniuk – Prezes Zarządu, Polregio S.A.; Olga Semeniuk – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Paweł Szczeszek – Prezes Zarządu, TAURON Polska Energia S.A.; Krzysztof Tchórzewski – Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Komisji Gospodarki i Rozwoju, Przewodniczący Rady Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów; dr Marek Woch – Dyrektor Generalny Biura  Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Moderator:
Michał Adamczyk – Dziennikarz TVP

SESJA I (Sala Audytoryjna S2)

Panel 1: Gospodarka po kryzysie - czas odbudowy

  • Priorytety dla gospodarki po okresie pandemii – Krajowy Plan Odbudowy
  • Bilans trudnego roku: obszary gospodarki odporne na kryzys
  • Rola Państwa w kreowaniu, wspieraniu i regulowaniu nowych scenariuszy gospodarczych
  • Innowacyjność jako ewolucja czy rewolucja? Rozwiązania przełomowe czy rozwój poprzez optymalizację
  • Źródła kapitału na rozwój i innowacje: nowe zagrożenia, modele i możliwości biznesowe
  • Dynamika otoczenia regulacyjnego a bezpieczeństwo projektów inwestycyjnych
  • Wirtualna gospodarka: transformacja sektorów które najbardziej ucierpiały na kryzysie
  • Negatywne skutki wojny dla polskiej i unijnej gospodarki – recepta na kryzys

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Krzysztof Drynda – Prezes Zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Łukasz Gałczyński – Wiceprezes Zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.; Jolanta Okońska-Kubica – Przewodnicząca Komitetu ds. ESG, Krajowa Izba Gospodarcza; Barbara Pawlak – Dyrektor Delegatury w Lublinie, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów; Jacek Piechota – Prezes Zarządu, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza; Piotr Sabat – Członek Zarządu ds. Rozwoju, PKN ORLEN S.A.; Krzysztof Szubert – Członek Rady Wysokiego Szczebla ds. Współpracy Cyfrowej ONZ IGF, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A.; Krzysztof Woś – Prezes Zarządu, PGW Wody Polskie; dr inż. Tomasz Zieliński – Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Moderator:
Marcin Roszkowski – Prezes Zarządu, Instytut Jagielloński

Panel 2: Energetyka – scenariusze rozwoju

  • Polityka Energetyczna Państwa 2040 – aktualizacje strategii grup energetycznych
  • Skutki Fit for 55 dla branży energetycznej oraz gospodarki
  • Reforma systemu ETS – stanowisko Polski
  • Energetyka jądrowa dla Polski w 2030?
  • Nowe scenariusze na energetykę węglową w kontekście kryzysu wschodniego
  • Między bezpieczeństwem energetycznym, oczekiwaniami klientów, a interesem akcjonariuszy grup energetycznych
  • Gaz dla dużej energetyki – rola Baltic Pipe i alternatywnych źródeł dostaw
  • Przyszłość dzisiejszych liderów rynku naftowego
  • Deficyt mocowy po roku 2025 – scenariusze rozwiązań

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Zbigniew Fałek – Wiceprezes Zarządu ds. Inwestycji i ICT, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.; Rafał Gawin – Prezes, Urząd Regulacji Energetyki; Ryszard Gburek – Dyrektor Zarządzający Pionem Klientów Strategicznych, Bank Ochrony Środowiska S.A.; Filip Grzegorczyk – Wiceprezes Zarządu, Grupa Azoty S.A.; Arkadiusz Kosiel – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Regulacji i Zarządzania Taryfami, Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o.; Jarosław Kwasek – Prezes Zarządu, PGE Dystrybucja S.A.; Arkadiusz Musielewicz – Wiceprezes Zarządu Ecological Projects – Poland Sp. z o.o.; Robert Ostrowski Zastępca Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.; Beata Wittmann – Prezes Zarządu, Gas Storage Poland Sp. z o.o.; Robert Zasina – Prezes Zarządu, Tauron Dystrybucja S.A.; Prezes Zarządu PTPiREE.

Moderator:
Wojciech Jakóbik – Redaktor Naczelny, BiznesAlert.pl

Panel 3: Bezpieczeństwo narodowe

  • Kształtowanie polityki bezpieczeństwa państwa w aktualnej sytuacji międzynarodowej
  • Narodowa Polityka Zbrojeniowa – impuls do modernizacji i rozwoju przemysłu obronnego
  • Rola RCB i BBN w kształtowaniu bezpieczeństwa kraju
  • Aktywność Polski w NATO – aktywność NATO w Polsce
  • Potencjał Polskiego przemysłu obronnego – polska produkcja zbrojeniowa na tle rynków światowych
  • Cyberzagrożenia i cyberbezpieczeństwo w obliczu konfliktu na wschodzie
  • Bezpieczeństwo Polski, UE i NATO wobec rosyjskiej agresji

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Sławomir Łazarek – Szef Wydziału Współpracy Międzynarodowej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa; Andrzej Dulka – Prezes, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; Michał Kuczmierowski – Prezes, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych; gen Leon Komornicki – Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie; Krzysztof Malesa – Członek Zarządu, Dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, Microsoft Polska; gen. Rafał Miernik19. Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga; dr Paulina Piasecka – Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem, Collegium Civitas; dr Łukasz Przybyło – Instytut Strategii Wojskowej, Akademia Sztuki Wojennej; gen. Waldemar Skrzypczak – Ekspert, Fundacja im. Kazimierza Puławskiego; płk dr hab. Juliusz Tym – Instytut Strategii Wojskowej, Akademia Sztuki Wojennej.

Moderator:
płk dr Piotr Potejko  – Prezes Zarządu, ASIS International Poland Chapter

SESJA II Sala S1

Panel 1: Rozwój, inwestycje, innowacje

  • Europejski zielony ład w strategiach polskiego przemysłu
  • Kapitał na inwestycje i innowacje
  • Wodór jako paliwo przyszłości
  • Wykorzystanie OZE w ciepłownictwie – jak odejść skutecznie od węgla
  • Program „Mój Prąd 4.0″
  • Gospodarka odpadami – perspektywa przedsiębiorstw i samorządów
  • Projekty oparte na gazie. Dalsze scenariusze
    w obliczu kryzysu gazowego

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Katarzyna Błachowicz – Wiceprezes Zarządu, Centrum Kooperacji Recyklingu, Not For Profit System Sp. z o.o.;  Krzysztof Burda – Prezes Zarządu, Polska Izba Rozwoju Elektromobilności; Patryk Demski – Wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju, Tauron Polska Energia S.A.; Maciej Górski – Country Head Photon Energy; Roman Masek – Dyrektor Techniczny, Belse Sp. z o.o.; prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek – Dyrektor Naczelny, Główny Instytut Górnictwa; Arnold Rabiega – Prezes Zarządu, Krajowy Instytut Energetyki Rozproszonej Sp. z o.o. Adam Stępień – Dyrektor Generalny, Krajowa Izba Biopaliw; Wojciech Witowski – Prezes Zarządu, Ścieki Polskie Sp. z o. o.

Moderator:
Mariusz Marszałkowski – Dziennikarz, BiznesAlert.pl

Panel 2: Infrastruktura i transport

  • Trudniej, drożej inaczej – nowe realia
  • Rozwój infrastruktury Polski Wschodniej – rozwiązania niezbędne dla gospodarki i logistyki kraju?
  • Zielony transport: Kluczowe projekty kolejowe i drogowe z punktu widzenia gospodarki
  • Nowe kierunki potoków towarów w związku z sankcjami UE
  • Rynek przewoźników w obliczu wojny
    na wchodzie, stan po pandemii
  • Kluczowe elementy infrastruktury transportowej: porty lotnicze, morskie, terminale

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Maciej Brzozowski – Szef przedstawicielstwa Hafen Hamburg Marketing e.V.; Jakub Faryś – Prezes, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego; Adrian Furgalski – Prezes Zarządu, Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o.; Michał Kubicki – Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu, Komisja Europejska; Grzegorz Malec – Dyrektor, Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie; Jan Styliński – Prezes Zarządu, Polski Związek Pracodawców Budownictwa; Wiesław Szafrański – Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych, POLREGIO; Marek Tarczyński– Przewodniczący Rady, Polska Izba Spedycji i Logistyki; Arkadiusz Urban – Prezes, Krajowy Zasób Nieruchomości.

Moderator:
Zbyszko Wizner – Starszy Partner, Radca, Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Sp.k.

KOLACJA BIZNESOWA (Restauracja 2 PIER)

ZAKOŃCZENIE PIERWSZEGO DNIA OSG 2022

II DZIEŃ

11 października 2022

Panel 1: OZE i czyste ciepło jako priorytetowe kierunki zielonej transformacji

  • Ustawa 10H – oczekiwania rynku
  • Potencjał rynkowy energetyki wiatrowej i fotowoltaiki
  • Energetyka prosumencka w programie Mój Prąd 4.0
  • Programy NFOŚiGW dla sektora i odbiorców indywidualnych
  • Magazynowanie energii – wyzwanie dla wszystkich uczestników rynku OZE
  • Rozwój OZE z perspektywy dystrybucji w kontekście inwestycji w rozbudowę i modernizację sieci
  • Zeroemisyjne gruntowe pompy ciepła
  • Dostosowanie sfery prawnej, organizacyjnej i technicznej do rozwoju energetyki rozproszonej

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Andrzej Bondyra – Wiceprezes Zarządu, Agencja Rynku Energii S.A.; Jan Frania  – Wiceprezes Zarządu, PGE Dystrybucja S.A.; Zbigniew Gryglas – były Wiceminister Aktywów Państwowych; Henryk Kaliś – Prezes Zarządu, Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu; Krzysztof Kochanowski – Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Generalny, Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności; Przemysław Kołodziejak – Prezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A.; Marek Kulesa -Dyrektor Biura, Towarzystwo Obrotu Energią; Paweł Lachman – Prezes Zarządu, Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła; Marcin Staniszewski – Prezes Zarządu, TAURON Ciepło sp. z o.o.; Robert Mania – Prezes Zarządu, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie; Bogdan Szymański – Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Moderator:
Janusz Pietruszyński – Redaktor Naczelny Cire.pl

Panel 2: Samorząd lokalny

  • Rola i zadania samorządów w obliczu nowych wyzwań: społeczne, finansowe i gospodarcze konsekwencje wojny
  • Fala uchodźców z Ukrainy: mieszkania, praca, opieka zdrowotna, edukacja. Działania tymczasowe czy długofalowe
  • Problemy migracyjne Polski Wschodniej: konieczne regulacje, dostępne środki, wsparcie zewnętrzne
  • Nowa perspektywa finansowa UE a realizowane inwestycje
  • Jak utrzymać tempo inwestycji w kolejnych latach w kontekście mniejszych środków pochodzących z funduszy europejskich
  • Smog – problem trudniejszy niż się spodziewano. Rozwiązania proponowane i wdrażane na szczeblu centralnym oraz na poziomie samorządów
  • Skuteczność samorządów w budowaniu potencjału gospodarczego regionu
  • Reforma śmieciowa – efekty vs odbiór społeczny
  • Polityka klimatyczna UE a działania na poziomie samorządów: gospodarka wodna, gospodarka odpadami, elektromobilność, niska emisja
  • Przyszłość polskiego biznesu na ścianie wschodniej – wyzwania wynikające z zamrożenia współpracy z Rosją i Białorusią oraz ustania współpracy z Ukrainą. Rola rządu, rola samorządu

W debacie wezmą udział (alfabetycznie):

Dorota Cieślik – Zastępca Prezydenta Miasta Chełm; Krzysztof Kosiński – Prezydent Miasta Ciechanów; Janusz Kubicki – Prezydent Miasta Zielona Góra;  Michał Litwiniuk – Prezydent Miasta Biała Podlaska; Grażyna Orzechowska-Mikulska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola w Warszawie; Olga Semeniuk – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Ministerstwo Rozwoju i Technologii; Artur Szymczyk – Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju; Konrad Trzonkowski – Dyrektor Zarządzający, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.; Izabela Żyglicka – Radca Prawny, Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Moderator:
Jarosław Jóźwiak – Adwokat, Prof. Marek Wierzbowski
i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni

*  Organizator zastrzega sobie prawo korekty programu z przyczyn merytorycznych

** Program konferencji objęty ochroną prawną z zakresu prawa autorskiego